Read Comments

Studia w Ameryce – co warto wiedzieć?

Amerykański system szkolnictwa wyższego różni się od tego znanego z polskich i europejskich uczelni. Jeśli planujesz w przyszłości studiować w USA to warto wcześniej dokładnie zapoznać się z zasadami rekrutacji oraz planem studiów.

Studia w USA – formalności

Co trzeba zrobić aby móc studiować na amerykańskiej uczelni? Odpowiednio wcześnie trzeba zacząć przygotowania. Wymagany jest certyfikat języka angielskiego TOEFL. Amerykańscy kandydaci przedstawiają wyniki egzaminów SAT, które są odpowiednikiem polskiej matury. Ważny jest także odpowiednio napisany list motywacyjny, który ma zazwyczaj duże znaczenie w procesie rekrutacyjnym. Nie można zapomnieć o listach polecających od nauczycieli. Bardzo ważne są dobre oceny oraz wszelkie osiągnięcia, jak wygrane konkursy czy działalność dodatkowa.

Wiza

Aby studiować w USA obywatele Polski muszą otrzymać odpowiednią wizę. Aby o wizę się ubiegać, trzeba najpierw zostać przyjętym na studia. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i dołączyć wszystkie wymagane dokumenty. Wizę otrzymuje się po rozmowie w Ambasadzie USA.

Studia i finanse

Studia w Stanach Zjednoczonych są płatne. Wielu studentów bierze kredyty na pokrycie czesnego. Dzięki temu mogą się skupić na nauce oraz życiu studenckim. Można w czasie studiów podjąć pracę, ale to studia powinny być głównym zajęciem. Warto pamiętać, że jest wiele stypendiów dla obcokrajowców. Oferowane są one najczęściej przez różne fundacje, ale zdarzają się też stypendia fundowane przez uczelnie.

Studenckie zakwaterowanie

Amerykańscy studenci mieszkają najczęściej w akademikach na terenie uniwersyteckich kampusów. Amerykańskie akademiki nie przypominają szarych, polskich domów studenckich. Są to zazwyczaj budynki o wysokim standardzie z wieloma udogodnieniami. Panuje tam wesoła atmosfera, studenci organizują imprezy, zawody sportowe, prezentacje czy dyskusje. Akademiki sprzyjają rozwijaniu swoich pasji. Często prowadzone są w nich różne dodatkowe zajęcia, związane np. z teatrem czy fotografią.

Studia w USA to niesamowite doświadczenie i okazja do zdobycia najlepszego wykształcenia. Warto pamiętać, że obywatele Polski także mają szansę na podjęcie studiów w Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *