Read Comments

High school – jak wygląda amerykańska szkoła średnia?

Kiedy myślimy o amerykańskiej szkole średniej, większość z nas ma przed oczami to co pokazywane jest w filmach i serialach. Jak się to ma jednak do rzeczywistości?

Nietypowy typ nauki

Szkoła średnia w USA jest czteroletnia. Nie ma tutaj tradycyjnych klas jakie my znamy. Każdy uczeń należy do odpowiedniego rocznika (freshman, sophomore, junior, senior) i podąża indywidualnym tokiem nauczania. Każdy przedmiot nauczany jest na różnych poziomach zaawansowania. Jeśli uczeń miał dobre wyniki w nauce na koniec gimnazjum, może trafić na zajęcia ze starszymi uczniami. Plany zajęć są więc dopasowane do każdego ucznia. Z powodu specyficznego toku nauki, w szkole nie ma klasowych wychowawców. Uczniowie mogą w razie problemów zgłaszać się do doradcy (counselor).

Szeroki wybór zajęć

Uczniowie amerykańskich szkół średnich mają dużą dowolność w doborze zajęć. Jest lista przedmiotów, które każda osoba musi przez cztery lata nauki zaliczyć. Każdy przedmiot ma określoną wartość punktów (credits). Na koniec liceum każdy uczeń musi uzbierać określoną liczbę punktów, aby pozytywnie zakończyć naukę. Amerykańskie szkoły mają zazwyczaj bardzo bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie mogą uczyć się gry na różnych instrumentach, chodzić na zajęcia artystyczne, teatralne czy muzyczne. Na porządku dziennym są kółka zainteresowań związane z kinem czy dziennikarstwem. Wiele szkół ma bogate zaplecze sportowe, dzięki czemu uczniowie mogą korzystać z kortów tenisowych, hal sportowych czy nawet basenów.

Rzeczywistość vs. filmy

Czy jest coś co znamy z amerykańskich filmów, ale nie do końca pokrywa się z rzeczywistością? W wielu filmach uczniowie spędzają mnóstwo czasu na szkolnych korytarzach i przy swoich szafkach. Metalowe szafki to faktycznie znak rozpoznawczy amerykańskiej szkoły, jednak nie jest popularne ozdabianie ich w środku plakatami czy rysunkami. Uczniowie trzymają tam po prostu swoje książki. Przerwy w amerykańskim liceum są dosyć krótkie, dlatego nie ma za dużo czasu na spotkania i rozmowy przy szafkach. Imprez w amerykańskich szkołach nie ma dużo. Zazwyczaj organizowane są “homecoming” oraz “prom”, znane z filmów i seriali.

Amerykański high school zdecydowanie różni się od naszej szkoły średniej. Uczniowie mają dużą wolność w wyborze zajęć. Oprócz tego samo podejście do ucznia jest inne niż w Polsce. Stawia się tutaj na indywidualność i samodzielność w rozwiązywaniu problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *