Read Comments

Amerykańskie jedzenie – czego spróbować podczas pobytu w USA?

Powszechna opinia o amerykańskim jedzeniu nie jest zbyt pozytywna. Wydaje nam się, że królują tam tłuste fast-foody i jedzenie słabej jakości.

Czy faktycznie tak jest?

USA – raj dla miłośników hamburgerów i frytek

Symbolem amerykańskiej kuchni zdecydowanie jest hamburger i frytki. Różne wersje tego dania można dostać w wielu serwujących ten specjał miejscach. W zależności od miejsca możemy trafić na lepsze jakościowo wersje i nieco gorsze. Możemy być jednak pewni, że we wszystkich przypadkach dostaniemy bardzo dużą porcję. Amerykanie chętnie sięgają też po hot-dogi. Najczęściej można je kupić na niewielkich stoiskach w centrach miast – nie są one jednak wybitne pod względem smaku i jakości. Ciekawostką dla nas może być amerykański corn-dog czyli parówka w cieście smażona w głębokim tłuszczu.

Fast-food symbolem USA

USA faktycznie może pochwalić się bogatą ofertą fast-foodów. Restauracje szybkiej obsługi można znaleźć w każdym mieście i na prowincji. Jedzenie serwowane w restauracjach takich jak McDonald’s, KFC, Pizza Hut czy Burger King nie różni się właściwie od tego dostępnego u nas. Miejsca te jednak są chętnie wybierane przez lokalnych mieszkańców, są one bowiem bardzo tanie. W Stanach można znaleźć także sieciówki, które nie pojawiły się jeszcze w Polsce. Należą do nich m.in. Taco Bell, Wendy’s, Chipotle czy Quiznos. Podczas pobytu w USA warto wybrać się do jednej z takich restauracji, aby na własnym podniebieniu móc dokonać oceny.

Przekąski i słodkości w amerykańskim stylu

Popularną amerykańską przekąską jest kanapka peanut butter jelly. Połączenie masła orzechowego z dżemem może wydawać się dziwne, jednak w USA sprawdza się doskonale. W wielu amerykańskich filmach pojawią się pancakes czyli typowe amerykańskie naleśniki, które jednak nie przypominają tych polskich. Są mniejsze i bardziej puszyste. Najczęściej podawane są z syropem klonowym. Wymieniając słodkości nie można zapomnieć o donutach. Te amerykańskie pączki różnią się od naszych tym, że mają w środku dziurkę. I w większości są ozdobione wymyślnymi polewami i dodatkami.

Nie tylko kuchnia amerykańska…

Nie można jednak zapomnieć o tym, że USA są krajem bardzo zróżnicowanym, także pod względem kulinarnym. W wielu miastach można znaleźć restauracje serwujące dania meksykańskie, chińskie, japońskie, wietnamskie czy indyjskie. W wielu przypadkach ich jakość i smak są całkiem przyzwoite. W Stanach Zjednoczonych można także trafić na świetne knajpki serwujące włoskie specjały. Często są one prowadzone przez rodziny włoskich imigrantów. Wbrew pozorom w Ameryce można też całkiem łatwo znaleźć nasze polskie dania. W większych miastach często znajdują się polskie restauracje, serwujące pierogi czy barszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *